« Svibanj 2024 »

Ovaj mjesec: 1990

VIJEST: Festival prava djece
Autor: Administrator , 20. 11. 2023.

Učenici 5. b razreda tijekom studenoga u sklopu sata razrednika sudjelovali su s razrednicom D. Beram u nekoliko aktivnosti u sklopu Festivala prava djece.

Festival prava djece pokrenula je 2009. godine povodom 20. obljetnice donošenja Konvencije o pravima djeteta Udruga za promicanje stvaralaštva i jednakih mogućnosti Alternator. Festivalom su htjeli skrenuti pozornost na prava djece i mladih koristeći alate filmske umjetnosti.  Prateći izbliza život djece i mladih u zemlji i svijetu putem filmova koje su realizirali njihovi vršnjaci, učenici su upućeni na životne situacije i fenomene na koje nam žele skrenuti pozornost, a ponekad dati ili predložiti prekrasna i konstruktivna rješenja.

Odabirom teme za svako izdanje festivala učenici imaju priliku raspravljati o aktualnim društvenim problemima. Ove je godine tema slobodno vrijeme. Svaka programska cjelina pomno je osmišljena da djecu i mlade na različite načine – kroz diskusiju, zanimljive i zabavne filmove i radionice – potakne ka otvaranju i rješavanju bitnih stvari koje ih okupiraju.

U izboru filmova sudjeluju stalni selektori festivala Maja Flego i Boško Picula. Već od druge godine festivala, inicijatoru pokretanja – Uredu UNICEF-a, pridružili su se brojni partneri među kojima su Hrvatski filmski savez i njihovo kino Tuškanac, Ured pravobraniteljice za djecu, kina CineStar (Blitz Film & Video), Centar mladih Ribnjak, Dječja kuća i Art kino, zagrebačko kino Kinoteka te Hrvatski dom u Glini.

Od 2009. godine do danas, prije samog početka 15. izdanja festivala, različite programske aktivnosti posjetilo je i u njima sudjelovalo ukupno više od 134.000 sudionika.

Tijekom prvih 14 festivalskih izdanja prikazano je ukupno 348 filmova. Ove godine prikazat će ih još 17.

Do 2019. godine festival je organiziran uživo u čak 22 grada, a od 2020. godine program za učenike osnovnih i srednjih škola realizira se i online. kako bi program festivala mogao biti dostupan svakom učeniku i učenici u Hrvatskoj.

Prosječan broj škola koji godišnje poprati jednu ili više programskih aktivnosti je 150. Naši su petaši u dva školska sata pogledali nekoliko filmskih ostvarenja svojih vršnjaka, a zatim tijekom radionica osvijestili problematiku prikazanu u filmovima.

Na prvom su satu pogledali film  Nismo znali za Hrvatsku Filmske skupine OŠ Strahoninec u kojem svoje dojmove o izbjegličkom životu u Hrvatskoj iznose ukrajinska djeca. Nakon toga su razmisliti i pokušali prepoznati kako svatko od nas ima svoju priču; osvrnuli su se na svoj dosadašnji životni put i na ono na što mogu biti ponosni; prepoznavali su zašto je važno pružati podršku drugima.

Na drugome satu nakon filma Kad učiteljica ode na tri minute Radionice medijske kulture OŠ Svetvinčenat učenici su učili kako se izražavati kada se želimo zauzeti za sebe ili riješiti neki problem. Svladavali su osnove rješavanja sukoba i suradnje, naučili razliku između kompromisa i suradnje te razliku između različitih vrsta rješavanja problema.

Nakon odrađenih aktivnosti djeca su bila zadovoljna, stoga izražavamo želju za sudjelovanjem i iduće godine.

Daria Beram, učiteljica HJ