« Svibanj 2024 »

Ovaj mjesec: 1990

VIJEST: Dan sjećanja na žrtve Holokausta
Autor: Administrator , 29. 1. 2024.

Ovaj dan je izuzetno važan jer nam pruža priliku da se sjetimo i odamo počast svim žrtvama Holokausta. Holokaust se odnosi na sistematsko istrebljenje šest milijuna Židova, kao i milijuna drugih manjinskih skupina, uključujući Rome, osobe s invaliditetom i mnoge druge rase, tijekom Drugog svjetskog rata. Ova strašna tragedija dogodila se pod nacističkom vlašću, koja je provodila politiku rasne čistoće. Međunarodni dan sjećanja na Holokaust obilježava se svake godine 27. siječnja, na godišnjicu oslobođenja koncentracijskog logora Auschwitz-Birkenau 1945. godine. Ovaj dan nam pruža priliku da se sjetimo žrtava, ali i da se educiramo o uzrocima i posljedicama Holokausta. Sjećanje na Holokaust ima nekoliko važnih ciljeva. Prvo, želimo osigurati da se slične tragedije nikada ne ponove. To uključuje borbu protiv svih oblika rasizma, netolerancije i diskriminacije. Također, želimo očuvati sjećanje na žrtve i njihove priče kako bismo mogli naučiti iz prošlosti i graditi bolju budućnost. Obilježavanje Međunarodnog dana sjećanja na Holokaust uključuje razne aktivnosti diljem svijeta. To mogu biti izložbe, predavanja, filmske projekcije, paneli rasprava i mnoge druge inicijative. Cilj obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na Holokaust je educirati ljude o strahotama koje su se dogodile i promicati toleranciju, razumijevanje i poštovanje različitosti. Važno je da se sjećamo žrtava Holokausta i čujemo njihove priče kako bismo shvatili koliko je važno boriti se protiv mržnje i netolerancije. Također, trebamo se sjetiti hrabrosti onih koji su pomagali žrtvama i pružali im podršku. Neka od ključnih poruka koje možemo izvući iz sjećanja na Holokaust su važnost ljudskih prava, jednakosti i mira. Svi imamo odgovornost da se borimo protiv predrasuda i diskriminacije u našim zajednicama i da gradimo svijet u kojem se svi osjećamo sigurno i prihvaćeno. Međunarodni dan sjećanja na Holokaust nas podsjeća da se ne smijemo zatvarati u prošlost, već da se moramo aktivno suprotstavljati svakom obliku mržnje i nasilja. Samo kroz edukaciju, dijalog i promicanje vrijednosti jednakosti i poštovanja možemo stvoriti bolju budućnost za sve.

Dolores Franjić, 8.b, web novinar