PROJEKT "ČITAJMO I PJEVAJMO PJESNIKE"; U OKVIRU MJESECA KNJIGE 2011.
Autor: Blanka Mihić, 20. 10. 2011.

Školska knjižnica OŠ Ivane Brlić Mažuranić, Koška je ostvarila projekt „Čitajmo i pjevajmo pjesnike“ u okviru Mjeseca knjige, 2011.

Projekt je zamišljen prema načelima multikulturalnosti i bezvremenosti.

Ciljevi projekta su bili: poticaj čitanja; upoznati poeziju pjesnika različitih naroda kroz sva vremena ljudskoga postojanja; bezvremenska poruka ljubavi; iskazati ljubav riječju, pjesmom, plesom, slikom, kreativnim radionicama i prezentacijama, povezati učenike, njihove učitelje i roditelje u zajedničkom projektu.

Tijekom listopada u školskoj knjižnici su se održavale sljedeće projektne aktivnosti : čitanje lijepe poezije pjesnika svih naroda i vremena čija je zajednička tema ljubav prema drugom biću, čežnja za prisnošću s ljudskim i božanskim; pripremanje izložbe odabranih pjesama; slušanje i odabir glazbe; izrada plakata za projekt i priredbu; izrada označivača stranica; izrada ukrasa za pozornicu; osmišljavanje prezentacija u PowerPointu.

Rezultat projekta bila je priredba „Čitajmo i pjevajmo pjesnike“, održana 20.listopada u 18:00 sati. U priredbi su sudjelovali zajedno učenici i njihovi učitelji i učiteljice. Gosti priredbe su bili učenici osječkih škola, članovi Plesnoga kluba D&D.

Budući da je projekt zamišljen prema načelima multikulturalnosti i bezvremenosti na priredbi su se čuli  stihovi pjesnika raznih naroda kroz različita vremena - od staroga perzijskoga pjesnika Rumija do naše Vesne Parun. Oni predstavljaju jedinstvo svih naroda i nazočnost ljubavi u svakome od nas. Ono što povezuje sve ljude u svim vremenima postojanja je uvijek ista i osnovna ljubav. Moto priredbe bili su Rumijevi stihovi "Tisućama će godina ove riječi dirati one kojima su namijenjene" i "Ljubav je tvoj učitelj; kad ga sretneš, tvojim će ti jezikom govoriti što da činiš.“

Tako se u našu priredbu savršeno uklopila „Pjesma srca“, M. Stepaneka koja je dio drugoga projekta „Pjesme srca“ Udruge Dan iz Zagreba  kao sjećanje na Mattie J.T. Stepaneka koji je zadužio čovječanstvo svojom poezijom. Pozvali smo sve one koje je naša priredba potaknula da pišu srcem da se uključe i prijave svoje radove.

Učenici izborne nastave informatike oživjeli su izgovorenu poeziju odgovarajućim projekcijama slika i produhovljenim prezentacijama.

U projektu su sudjelovali:

UČENICI 5.-8. RAZREDA

UČENICI IZBORNE NASTAVE INFORMATIKE

UČENICI PJEVAČKOGA ZBORA

UČITELJI I UČITELJICE

UČITELJICE – ČLANICE VIS-a „MATHEUS“

PLESAČI PLESNOG KLUBA D&D, OSIJEK

Izvori korišteni tijekom priredbe:

PJESME M. DŽ. RUMIJA – S ENGLESKOGA PREVEO NENAD MALJKOVIĆ

KNJIGA 40 PRAVILA LJUBAVI, ELIF SHAFAK, ZAGREB, HENA COM, 2011.

TEMATSKI FOTOALBUM http//www.facebook.com.media/set

ALBUM PRIREDIO: BARAKA PHILIP PAGE