preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ivane Brlić Mažuranić Koška

Login
Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

E-Dnevnik

Priloženi dokumenti:
Privola.docx

 

 

Projekti

   

Priloženi dokumenti:
Kratak opis projekta 22-23.pdf

 

 

Priloženi dokumenti:
Kratak opis projekta.docx

Brojač posjeta
Ispis statistike od 3. 4. 2013.

Ukupno: 263000
Ovaj mjesec: 2988
Korisne stranice

  

 

Poveznice
Prijevoz učenika

 

A tjedan

Ledenik

06:45

Andrijevac

06:50

Branimirovac

06:55

Lug Subotički

06:55

Topoline

07:10

Normanci

07:10

Niza

07:45

 

B tjedan

Topoline

06:50

Normanci

06:50

Ledenik

07:05

Andrijevac

07:10

Branimirovac

07:15

Lug Subotički

07:15

Niza

07:45

Školska knjižnica

Glazbena slušaonica

Glazbena riznica

Arhiva

Časopisi

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
KREATIVNOST U EUROPSKOMU OKVIRU
Autor: Blanka Mihić, 29. 11. 2011.

Od ove je školske godine Osnovna škola Ivane Brlić Mažuranić iz Koške uključena u nekoliko europskih projekata. U jednome od njih sudjelovala je učiteljica hrvatskoga jezika Daria Beram. Od 18. do 22. listopada 2011. u sklopu programa Comenius održano je stručno usavršavanje pod nazivom Creativity and Learning u gradu Sliema na Malti.


Skorašnjim ulaskom u Europsku Uniju jača svijest o potrebi cjeloživotnoga učenja. Zadaća je svih u odgojno obrazovnom sustavu stvarati društvo temeljeno na znanju te pripremati hrvatske građane za europsko tržište rada.

Stoga je i Vlada Republike Hrvatske 2007. godine osnovala Agenciju za mobilnost i programe EU. Osnovna joj je zadaća provedba dvaju najvećih programa EU – Programa za cjeloživotno učenje (LPP)  i programa Mladi na djelu (Youth in Action). Osim toga Agencija je zadužena  za promociju drugih inicijativa i programa EU.

Program za cjeloživotno učenje (Lifelong Learning Programme) program je Europske komisije usmjeren na sve stupnjeve obrazovanja i stručnog usavršavanja . Program potiče razmjenu i suradnju među obrazovnim ustanovama te individualnu mobilnost učenika/studenata, obrazovnih stručnjaka te osoba već prisutnih na tržištu rada.

Strukturu programa čine potprogrami Comenius, Erasmus, Leonardo da Vinci, Grundtvig te posebni – Transverzalni program i Jean Monnet program. Comenius obuhvaća predškolski odgoj i školsko obrazovanje do kraja srednje škole.

Program Comenius nudi različite aktivnosti: stručna usavršavanja, pripremne posjete, školska partnerstva, regio partnerstva, individualne mobilnosti učenika…

Učiteljica Beram za spomenuto se stručno usavršavanje prijavila u travnju ove godine. Nakon pozitivnoga odgovora u svibnju uslijedile su pripremne radnje, prepiska s Agencijom, organizacija putovanja.

U ovome je projektu sudjelovalo 39 djelatnika u obrazovanju - od dječjega vrtića, predavača na visokoobrazovnim ustanovama do ravnatelja – iz 14 europskih zemalja.

Organizator je ovoga stručnog usavršavanja  europska obrazovna mreža The Learning Teacher Network, a obrađeni moduli - Osobna kreativna biografija, Pojam kreativnosti, Razmišljanje izvan okvira, Model višestrukih inteligencija, Kreativan razred i dr. - objedinjavali su predavanja i timski rad/radionice. Osim toga, organizirani su posjeti malteškome sveučilištu (University of Malta) te srednjovjekovnome gradiću Mdini.

Sve aktivnosti vezane uz ovaj projekt u potpunosti su financirane u okviru Programa za cjeloživotno učenje od strane Europske Unije preko Agencije za mobilnost i programe EU.

Ciljevi aktivnosti Comeniusa i ostalih europskih programa su višestruke: promicanje svijesti o raznolikosti europskih kultura, suradnja odgojno obrazovnih ustanova, poticanje osobnoga razvoja sudionika, razvoj i usavršavanje  vještina i kompetencija. Na široj razini utječe se na poboljšanje kvalitete odgojno obrazovnog procesa, potiču se mobilnost i učenje jezika. Svaki je ovakav susret Europa u malom. Zanimljivo je biti s ljudima iz različitih dijelova Europe i različitih kultura, ali u jednom trenutku shvatite da svi dijelite jednake probleme vezane uz život i rad škole. To vas dodatno povezuje, istaknula je učiteljica Beram. Korisno je čuti iskustva europskih kolega, ali i steći nove prijatelje s kojima je moguća i neka buduća suradnja.  Nadam se da će vrijednost ovakvih aktivnosti prepoznati i moji kolege te da će se što više njih u budućnosti uključiti u slične programe.

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju